راه‌اندازی مدارس تعطیل شده ایران در عراق

راه‌اندازی مدارس تعطیل شده ایران در عراق

 یادداشت تفاهم بین وزرای آموزش و پرورش دو کشور ایران و عراق به امضا رسید.

 به دنبال سفر پنج روزه حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش به کشور عراق روز گذشته یادداشت تفاهم بین وزرای آموزش و پرورش دو کشور به امضا رسید.

این تفاهم نامه درپی ملاقات حاجی بابایی با محمدتمیم همتای عراقی وزیر آموزش و تربیت با هدف توسعه گسترش روابط علمی، برگزاری دوره‌های آموزشی، اردوهای زیارتی و سیاحتی برای دانش‌آموزان به امضا رسید.

وزیر آموزش وپرورش با برخی از مقامات بلندپایه این کشور از جمله ، خضیرخزاعی معاون رئیس جمهور، قصی سهیل معاون پارلمانی، ادیب وزیر آموزش عالی کشور عراق و تنی چند از مسئولان این کشور، دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، افتتاح مدرسه ایرانیان در نجف ازجمله برنامه‌های وزیر آموزش و پرورش دراین سفر است.

حاجی‌بابایی در حاشیه امضای تفاهم‌نامه با وزیر آموزش و پرورش کشور عراق با تأکید بر اهمیت آموزش و پرورش، میزان رشد و توسعه یک کشور را منوط به جایگاه آموزش و پرورش آن کشور دانست.

وی با اشاره به موقعیت موفقیت آمیز کنونی کشور عراق در موضوعات بین المللی ومنطقه ای گفت: ازجمله این موقعیت‌ها می‌توان به برگزاری اجلاس سران عرب در بغداد ونشست کشورهای 1+5 درخصوص برنامه هسته‌ای ایران در این کشور اشاره کرد.

وزیر آموزش و پرورش با ابراز خرسندی از تثبیت جایگاه عراق در سطح بین‌المللی و منطقه‌ای با توجه برخورداری گذشته این کشور از یک تمدن افتخار آمیز تصریح کرد: این موضوع موجب خرسندی ملت و دولت ایران به واسطه داشتن همسایه ای قدرتمند نیز شده است

وی با تأکید بر تربیت نیروهای انسانی کارآمد و تأثیرگذار از سوی آموزش و پرورش دوکشور افزود: بر اساس راهبردهای جهانی، نیروی انسانی کارآمد زمینه ساز اقتدار ملی یک کشور است.

حاجی‌بابایی امنیت ملی یک کشور را در راستای اقتدار ملی آن کشور دانست و با اشاره به نقش آگاهی و بصیرت مردم در اقتدار ملی خاطرنشان کرد: موضوعاتی نظیر اقتصاد، اشتغال و میزان سطح رفاه مردم به دنبال امنیت ملی در یک کشور توسعه می‌یابد.

وی برجایگاه آموزش وپرورش تأکید کرد و گفت: آموزش و پرورش، تربیت کننده نیروی سیاسی، فرهنگی،اقتصادی و غیره یک کشور است.

وزیر آموزش و پرورش خطاب به همتای عراقی خود بیان کرد: فرزندان مردم عراق را مانند فرزندان خود دوست داریم و حاضریم در این حوزه تمام تجربیات خود را در اختیار آنان قرار دهیم.

وی بر احیاء و نوسازی مدارس در دو کشور ایران و عراق تأکید و اظهار کرد: کشور ایران در این زمینه از موفق‌ترین کشورهاست.

حاجی‌بابایی با دعوت از همتای عراقی خود برای سفر به ایران اضافه کرد: مسئولان آموزش و پرورش وظیفه خطیری دارند و باید با خدای متعال عهد کنند که به بهترین شیوه به دانش آموزان و فرهنگیان خدمت خواهند کرد.

بنا به گفته حاجی بابایی هدف از این سفر انتقال تجارب و دستاوردهای آموزشی میان دو کشور و راه‌اندازی مدارس تعطیل شده ایران در کشور عراق است.

/ 0 نظر / 11 بازدید