ایران یک کشور توسعه یافته است/اذعان به پیشرفت‌های علمی و فناوری ایران

ایران یک کشور توسعه یافته است/اذعان به پیشرفت‌های علمی و فناوری ایران

عضو موسسه آکادمی علوم مونیخ آلمان با تاکید بر پیشرفت‌های علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران به ویژه در سال‌های اخیر، ایران را یک کشور ارسلان قربانی قائم مقام وزیرعلوم در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با اعضای هیات اعزامی موسسه آکادمی علوم مونیخ آلمان، با تاکید بر اهمیت روابط و همکاری‌های علمی بین‌المللی 2 جانبه و چند جانبه، دیپلماسی کشورمان را، دیپلماسی آکادمیک عنوان کرد.

در این دیدار قربانی با رتبه نخست تولید علم ایران در منطقه و رتبه 17 آن در جهان گفت: ما آماده همکاری با همه کشورهای جهان به جز رژیم اشغالگر قدس در زمینه‌های علمی، پژوهشی، فرهنگی و تبادل استاد و دانشجو هستیم و با بسیاری از دانشگاه‌های و مراکز پژوهشی جهان یادداشت تفاهم همکاری امضا کرده و برنامه اجرایی داریم.

قربانی همچنین در پاسخ به سوال رئیس هیات آلمانی در خصوص دستیابی ایران به فناوری دانش هسته‌ای، سیاست کلی و روابط با دیگر کشورهای جهان اظهار داشت: ما از پایه و اساس و طبق آموزه‌ای دینی با بمب هسته‌ای و ایجاد نزاع و جنگ در میان ملت‌های دنیا مخالف هستیم، پس داشتن و تولید آن نیز از نظر دین مبین اسلام حرام است که البته این موضوع با کاربرد صلح آمیز انرژی هسته‌ای بسیار متفاوت است.

وی در ادامه از برحورد 2 گانه غرب و آمریکا در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای سایر کشورها انتقاد کرد و سیاست مداخله گرانه برخی قدرت‌ها را مانع تحقق صلح و امنیت در منطقه دانست.

قربانی در ادامه افزود: اگر داشتن این فناوری‌ها، خطرآمیز و غیرقانونی است، پس برای همگان نیز باید این طور باشد؛ ابرقدرت‌های جهان، حکومت و سرنوشت ملت‌ها را در دست گرفته و داشتن انرژی هسته‌ای را منحصر به خود می‌پندارند؛ چگونه است که آمریکا، اسرائیل و برخی دیگر از کشورهای اروپایی حق داشتن انرژی هسته‌ای حتی از نوع مخرب آن را دارند ولی بقیه ملت‌ها و دولت‌ها از داشتن دانش صلح آمیز هسته‌ای محرومند، این موضوع با مفهوم کلی دموکراسی که کشورهای غربی از آن دم می‌زنند کاملا منافات دارد.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر رئیس هیات آلمانی در مورد مسائل اجتماعی زنان و حقوق بشر در ایران گفت: حضور زنان در عرصه علم و فناوری و  ورود به دانشگاه‌ها و مراکز علمی در ایران، بسیار پررنگ است و بسیاری از اساتید دانشگاه‌های ایران زن هستند و در رابطه با مسائل اجتماعی و حقوق دریافتی نیز با مردان برابری دارند.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل افزود: آزادی در ایران به مراتب بیشتر از دیگر کشورهای اسلامی و حتی کشورهای غربی است، طبق پژوهش‌های به عمل آمده، ایران از لحاظ دموکراسی مقام اول را در خاورمیانه داراست.

وی در ادامه گفت: سیاست 2 جانبه آمریکا به گونه‌ای است که می‌خواهد نشان دهد دموکراسی و حقوق بشر در ایران و برای مردم ایران رعایت نمی‌شود، حال آنکه مثلا در عربستان زنان حتی حق رانندگی کردن هم نداردند اما به لحاظ ملاحظات سیاسی میان آمریکا و عربستان هیچگاه سخنی در این مورد و در خصوص چگونگی برقراری دموکراسی و حقوق بشر در عربستان مطرح نمی‌شود و این خود نشان دهنده سیاست 2 گانه آمریکا برای پیشبرد اهداف خود در منطقه خاورمیانه است که البته دولت و ملت ما از این ترفندها آگاه است.

قربانی افزود: ما از کشورهای عضو اتحادیه اروپا انتظار داریم دنباله رو و موافق سیاست‌های 2 گانه و سودجویانه آمریکا نباشند و مطمئن هستیم در آینده نزدیک، اروپا به اشتباه تاریخی خود در پیروی از سیاست‌های آمریکا پی خواهد برد.

وی تاکید کرد: با توجه به سابقه دوستی دیرینه ایران و آلمان سعی در گسترش و تقارب هر چه بیشتر روابط علمی با آن کشور هستیم؛ فرهنگ اصیل ایران و آلمان از دیرباز، روابط دوستانه 2 کشور را تحکیم بخشیده است و مایلیم در بسیاری از زمینه‌ها به ویژه علوم، فناوری و آموزش با کشور آلمان همکاری کنیم.

یوتا، رئیس هیات آلمانی نیز در ادامه این ملاقات، در مورد سفر به ایران و بازدید از شهرهای شیراز، اصفهان و یزد توضیحاتی داد و گفت: در بازدید از شهرهای ایران و ملاقات با افراد مذهبی و علمی و هنری همچنین مردم مهمان نواز، مردم ایران را مردمی با فرهنگی بسیار غنی، مهربان و مهمان دوست، روشنفکر و عالم به مسائل دینی، سیاسی و اقتصادی جهان و متفاوت با آنچه رسانه‌های غرب درباره آنها تبلیغ می‌کنند، یافتم.

رئیس هیات آلمانی با تاکید بر پیشرفت‌های علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران به ویژه در سال‌های اخیر، ایران را یک کشور توسعه یافته قلمداد کرد.

یوتا ضمن تایید دیدگاه‌ها و سخنان قربانی گفت: در بازدیدی که هیات آلمانی از شهرهای مختلف ایران داشته‌اند، ایران را یک کشور توسعه یافته در همه زمینه‌ها دیدند.

وی ضمن ابراز خرسندی از پذیرش هیات آلمانی و ملاقات با قربانی، از وی برای سفر به آلمان و بازدید از موسسه علوم مونیخ آلمان دعوت کرد.

/ 0 نظر / 9 بازدید