الگوی جدید آموزش زبان‌های خارجی طراحی می‌شود

الگوی جدید آموزش زبان‌های خارجی طراحی می‌شود

 رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: الگوی جدید آموزش زبان‌های خارجی بر اساس اهداف سند ملی آموزش و پرورش طراحی می‌شود.

، نخستین شورای سیاستگذاری زبان‌های خارجی در سال جاری با حضور حجت‌الاسلام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، صاحب‌نظران تعلیم و تربیت، اساتید دانشگاه، دبیران آزموده، متخصصان موضوعی و برنامه‌ریزان درسی برگزار شد.

حجت‌الاسلام محمدیان، تغییر ساختار نظام آموزشی "3ـ3ـ6" را فرصتی مناسب برای گروه‌های زبان خارجی، برای دستیابی به یک روش و الگوی آموزشی جدید با نگاهی جدید دانست و افزود: شناسایی نیازهای دانش‌آموزان در عصر حاضر از ضروریات نظام آموزشی است.

وی ضمن ابراز احترام به خدمات و زحمات گذشتگان، بر بهره‌گیری از دستاوردهای آنان تأکید کرد و اظهار داشت: کار علمی، یک نقد علمی متناسب با نیازهای معاصر نظام آموزشی است.

معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش گفت: در سند ملی آموزش و پرورش، مبانی فلسفی آموزش و پرورش، ویژگی‌های انسان مطلوب و دانش‌آموز توانمند، نیاز بازار کار، چشم‌انداز و دورنمای اهداف و جایگاه آموزش، آموزش زبان در اشتغال، مهارت و فناوری و حوزه‌های عرصه علم و دانش مطرح شده، که راهنمای خوبی برای حوزه برنامه‌ریزی است.

وی با اشاره به طراحی الگوی جدید آموزشی زبان‌های خارجی بر اساس اهداف سند ملی آموزش و پرورش افزود: براساس مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش، زبان‌های خارجی شامل زبان‌های فرانسه، آلمانی و اسپانیایی است و به دلیل کثرت مخاطبان، بر زبان انگلیسی تمرکز و تأکید ویژه‌ای شده است.

حجت‌الاسلام محمدیان یکی از تکالیف مهم سند ملی آموزش و پرورش را تولید بسته آموزشی دانست و ادامه داد: بسته آموزشی شامل راهنمای معلم، کتاب درسی، نشریات آموزشی و کمک آموزشی، محتوای الکترونیکی، لوح فشرده و فیلم‌های آموزشی است که لازم است هم‌زمان با تولید راهنمای برنامه درسی، تدوین شود.

معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش از دیگر دستاوردهای سند ملی آموزش و پرورش و برنامه درسی ملی را تنوع در محیط یادگیری دانست و اضافه کرد : کلاس درس تنها فضای آموزشی نیست و آزمایشگاه، گردش‌های علمی، موزه و کتابخانه می‌توانند فضاهای متنوع یادگیری باشند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، وی فرایند تولید برنامه درسی و محتوای آموزشی را مستلزم توجه به مبانی و اسناد بالادستی و انجام نیازسنجی دقیق دانست و افزود: اهداف، نیازها، ضرورت‌ها بعد از احصاء توسط شورا بازنویسی، و در راهنمای برنامه درسی زبان‌های خارجی سیاست‌گذاری شود.

وی همچنین اعتباربخشی، اجرای آزمایشی، اشاعه برنامه، آموزش معلمان و فراهم ساختن محیط‌های یادگیری متناسب با برنامه‌های درسی جدید را از دیگر مراحل فرایند تولید برنامه درسی دانست و افزود: نظرسنجی محتوای تولیدشده از رؤسای گروه‌های آموزشی استان‌های سراسر کشور، متخصصان موضوعی و معلمان برگزیده سراسر کشور در تمام مراحل تولید امکان‌پذیر و ضروری است.

/ 0 نظر / 11 بازدید