آخرین تغییرات پذیرش دانشجوی ارشد و دکتری88اعلام شد

آخرین تغییرات پذیرش دانشجوی ارشد و دکتری88اعلام شد 


گروه آزمون وسنجش : قائم مقام معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اعلام آخرین جزییات پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد به روش جدید، گفت: امسال به دو شیوه آموزش محور و آموزش و پژوهش (روش فعلی) دانشجوی کارشناسی ارشد پذیرش می شود و این دو شیوه امسال در 14 دانشگاه کشور اجرایی می شود.
دکتر رضا عامری در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: این دو شیوه امسال علاوه بر اجرا در 10 دانشگاه برتر کشور شامل دانشگاه های تربیت مدرس، تهران، شهید بهشتی، شیراز، صنعتی اصفهان، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، علم و صنعت ایران، فردوسی مشهد و دانشگاه تبریز همچنین در 4 دانشگاه اصفهان، تربیت معلم،  علامه طباطبایی و خواجه نصیر نیز اجرایی می شود.
وی در خصوص ظرفیت دوره های کارشناسی ارشد امسال با بیان اینکه پیش بینی ما افزایش حداقل20 درصدی ظرفیت پذیرش دانشجو در آزمون کارشناسی ارشد نسبت به سال گذشته است، تصریح کرد:  ولی برای اعلام ظرفیت دقیق باید منتظر ماند تا مشخص شود که 14 دانشگاه ذکر شده در چه رشته هایی پذیرش دانشجو به شیوه جدید یعنی آموزش محور خواهند داشت.
وی افزود: در حال حاضر پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در کشور ما تنها بر پایه شیوه آموزشی و پژوهشی در قالب کلاس درس و پایان نامه است، اما در دانشگاه های بزرگ این امکان وجود دارد تا با اجرای شیوه پژوهش محور دانشجویان توانمند و مستعد بتوانند به جای پایان نامه درس های تخصصی را بگذارنند.
عامری با بیان اینکه شیوه های جدید پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد که بدون ارائه پایان نامه انجام می شود، برای افزایش تعداد دانشجو انعطاف بیشتری دارد، تصریح کرد: نحوه پذیرش دانشجو در این شیوه یا بر اساس انتخاب کد رشته جداگانه توسط خود دانشجو و یا بر اساس تشخیص شورای تحصیلات تکمیلی و هدایت دانشجویان به یکی از این دو شیوه انجام می شود.
قائم مقام معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه لزوما در تمامی رشته ها دانشجویان کارشناسی ارشد در تولید علم شرکت ندارند و هر پایان نامه منجر به ارائه یک مقاله نمی شود، گفت: در حال حاضر 180 هزار دانشجوی کارشناسی ارشد داریم اما به اندازه نیمی از این میزان تولید مقاله نداریم; پس ترجیح ما این است که در جایی که این امکان وجود ندارد تا دانشجو یک پایان نامه خوب و با کیفیت را ارائه  کند، یک درس تخصصی موفق را بگذراند.
وی ادامه داد: برخی از رشته ها ماهیت تئوری دارند و این شیوه یک تنوع بخشی است که در نظام های آموزشی خیلی پیشرفته دنیا هم وجود دارد. ممکن است درسی که دانشجو می گذراند در قالب پروژه ای باشد که یک مساله صنعت را حل می کند و کاربردی  باشد; در واقع در این شیوه دانشجو این آزادی عمل را دارد و هیچ اجباری برای انتخاب شیوه های آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد وجود ندارد.

/ 0 نظر / 3 بازدید