جذب بدون آزمون دانشجوی دکترا توسط اساتید ممتاز

 مشاور وزیرعلوم خبرداد:

جذب بدون آزمون دانشجوی دکترا توسط اساتید ممتاز

گروه آزمون وسنجش : مدیر کل مرکز هیاتهای امنا و هیاتهای ممیزه مرکزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اعلام خبر تهیه " دستورالعمل نحوه انتخاب استادان ممتاز دانشگاهها"، گفت: بر اساس این دستورالعمل اساتید ممتاز دانشگاهها می توانند از تسهیلاتی همچون جذب بدون آزمون دانشجوی دکترا و تعویق بازنشستگی تا 2 دوره 5 ساله برخوردار شوند. به گزارش ایسنا، دکتر ایرانمنش با اشاره به اهداف تهیه این دستورالعمل، تصریح کرد: به منظور بزرگداشت و ارج نهادن به استادان برجسته دانشگاه، اعضای هیات علمی با مرتبه استادی که به مقام شامخ علمی و پژوهشی در سطح ملی و یا بین المللی رسیده اند و دارای کیفیت آموزشی و حسن شهرت اخلاقی و معنوی می باشند، طبق ضوابط مشخص به عنوان استاد ممتاز انتخاب و طی مراسم ویژه ای درجه استاد ممتازی دانشگاهها به آنان اعطا» می شود.
وی با بیان اینکه این طرح به کلیه دانشگاههای کشور ابلاغ شده است، اظهار کرد: دانشگاهها نیز در صورت تصویب این طرح در هیات امنای خود می توانند نسبت به اجرای آن اقدام کنند، به گونه ای که در حال حاضر این دستورالعمل به دانشگاههای تهران، امیرکبیر، صنعتی شریف و سایر دانشگاههای بزرگ ابلاغ شده است.
شرایط لازم برای انتخاب اساتید ممتاز
وی با اشاره به شرایط لازم برای انتخاب اساتید ممتاز اظهار کرد: کسب حداقل 250 امتیاز بعد از احراز مرتبه استادی از دانشگاه بر مبنای آئین نامه ارتقا از کتابهای تخصصی اصیل چاپ شده در نشریه های معتبر و مقالات اصیل پژوهشی چاپ شده در نشریات علمی و پژوهشی معتبر ملی و یا بین المللی، ثبت اختراع و نوآوری و گزارش طرح های کاربردی و جوایز جشنواره های معتبر علمی برای کسب عنوان استاد ممتازی ضروریست.
وی افزود: داشتن حداقل 100 استناد معتبر در سطح بین المللی برای رشته های علوم تجربی و50 استناد معتبر در سطح ملی و یا بین المللی برای رشته های علوم انسانی ضروری است. وی با اشاره به سایر شرایط لازم تصریح کرد: استاد راهنمایی حداقل 10 دانش آموخته در سطح دکترای تخصصی و 20 دانش آموخته در سطح کارشناسی ارشد، کسب حد نصاب امتیاز کیفیت آموزشی بر مبنای آیین نامه ارتقا، حداقل 10 سال سابقه تدریس و تحقیق موفق پس از نیل به مرتبه استادی برخی از شرایط برای کسب مرتبه استاد ممتازی است.
شئونات اخلاقی و معنوی از شرایط کسب مرتبه استاد ممتازی
دکتر ایرانمنش تاکید کرد: ضمن داشتن شرایط عمومی مندرج در آیین نامه مدیریت دانشگاهها، استاد ممتاز باید دارای منش استادی و حسن شهرت اخلاقی معنوی و علمی نیز باشد.
جذب بدون آزمون دانشجویان توانمند در مقطع دکتری توسط اساتید ممتاز
وی با اشاره به تسهیلات تعیین شده برای اساتید ممتاز دانشگاهها، اظهار کرد: استاد ممتاز می تواند دانشجویان توانمند و درخشان را برای مقطع دکتری بدون آزمون ورودی و براساس دستورالعملی که توسط شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه تهیه و به تائید هیات امنا می رسد پذیرش کند. همچنین بازنشستگی استاد ممتاز شاغل پس از سن 70 سالگی تا دو دوره 5 ساله با تصویب هیات امنای دانشگاه قابل تعویق است.
وی افزود: همچنین به منظور تکریم از مقام استاد ممتازی 5 پایه تشویقی علاوه بر پایه های تشویقی متعارف به وی اعطا می شود و در صورتیکه استاد ممتاز حداقل50 امتیاز اعتبار ویژه سالانه کسب کند، امتیاز اعتبار ویژه سالانه پژوهشی وی با ضریب 2 مورد محاسبه قرار می گیرد. به گفته وی،  استاد ممتاز می تواند طبق درخواست، از اعتبار ویژه خود برای شرکت در مجامع بین المللی و فرصت مطالعاتی استفاده کند و یا از استادان برجسته بین المللی برای همکاریهای علمی دعوت بعمل آورد.
دکتر ایرانمنش در خاتمه خاطرنشان کرد: به منظور تکریم جایگاه استاد ممتاز بر اساس دستورالعمل خاص اساتید ممتاز که از سوی هیات رئیسه تدوین می شود، دانشگاه نسبت به اعطای کمک های مادی و معنوی پس از تصویب شورای پژوهشی اقدام می کند.

/ 0 نظر / 10 بازدید