دانشگاه نیشابور

دانشگاه نیشابور

دانشگاه نیشابور یکی از دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است و در نیشابور قرار دارد.

در سال 1376 دو رشته مهندسی صنایع غذایی و پژوهشگری علوم اجتماعی وابسته به دانشگاه فردوسی مشهد تحت عنوان واحد نیشابور در مکان فعلی دانشگاه هنر تأسیس و راه‌اندازی گردید و در سال 1378 این واحد تبدیل به دانشکده هنر شده و فعالیت خود را با پذیرش دانشجو در دو رشته نقاشی و گرافیک آغاز و در بهمن 1382 رشته مجسمه‌سازی به مجموعه این دانشکده اضافه شد. براساس موافقت اصولی دفتر گسترش آموزش عالی در آبان ماه 1385 دانشکده هنر نیشابور با پذیرش سه رشته غیر هنری به مجتمع آموزش عالی نیشابور ارتقاء یافت و از بهمن ماه 1385 دانشجویان رشته‌های کارشناسی فیزیک، زبان و ادبیات انگلیسی و کاردانی باستان شناسی را پذیرش نمود.

در سال 1388 شورای گسترش آموزش عالی در جلسه مورخ 29/1/88 خود با انفکاک قطعی مجتمع آموزش عالی نیشابور از دانشگاه فردوسی مشهد موافقت نمود و مقام عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طی نامه شماره 4185/22 مورخ 11/3/88 آن را ابلاغ نمود. پس از انفکاک قطعی مجتمع، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی حکم شماره 19368/و مورخ 27/10/88 آقای دکتر سیدجواد مرتضایی را به ریاست این مجتمع منسوب نمودند. در تاریخ چهارشنبه, 23 شهریور 1390 طی حکم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، جناب آقای دکتر محمود سخایی، استادیار گروه فیزیک به عنوان سرپرست جدید دانشگاه نیشابور منصوب گردیدند.در تاریخ دهم بهمن ماه 1389 و در آستانه سی و دومین سالگرد پیروزی نظام جمهوری اسلامی شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم موافقت قطعی خود را با ایجاد دانشگاه نیشابور اعلام کرد و رسما مجتمع آموزش عالی نیشابور به دانشگاه ارتقا یافت.

دانشکده‌های دانشگاه نیشابور به این شرح است:

دانشکده ادبیات و علوم انسانی- دانشکده هنر- دانشکده علوم پایه

رشته‌ها: ارتباط تصویری- مجسمه‌سازی- نقاشی- زبان و ادبیات فارسی- زبان و ادبیات انگلیسی- باستان‌شناسی- ریاضی‌کاربردی- ریاضی محض- فیزیک- ریاضیات و کاربردهای آن

 

/ 0 نظر / 13 بازدید